سیه‌نا
ایتالیا
معرفی منطقه

شهر سیه­ نا جمعیتی در حدود 53946 نفر دارد. سیه­نا شهری است با تأثیرات قوی توریستی که سومین بخش اقتصادی با درصد 75.9 محسوب می­گردد.

محدوده پروژه در شهر سیه­نا، یک منطقه سبز است که عمدتاً از اطراف پورت او ویله[1]، محله راواسیانو / ویوالدی[2] تا ویاله توسیلی[3] که به نام واله دی فولونیکا[4] شناخته می­شود، رها شده است. این قسمت، محدوده­ای است که قسمتی از آن درون شهر واقع شده است و عمدتاً بر حومه شهر تمرکز دارد.

شناسایی مشکلات اجتماعی و زیست محیطی با استفاده از داده­ها

استان سیه­ نا در حال تجربه یک بحران ساختاری است که شاهد کاهش چشمگیر تعداد شرکت­های اقتصادی است که بیشتر به عنوان خرد شرکت­ها معرفی می­شوند. 70% بخش تولیدی از شرکت­های دارای 1 تا 2 کارمند تشکیل شده است. جمعیت سالمند دارای نرخ بالاتری نسبت به دیگر بخش­های توسکانی[5] (26% در مقابل 25%) است، در حالی­که جمعیت مهاجر نشان­دهنده نره پایین­تری (9.4%) نسبت به دیگر استان­ها در توسکانی می­باشد؛ که نرخ مهاجرین حدود 12% است. تعداد دانش­آموزان ساکن در سیه­نا (در این قسمت یکی از قدیمی­تری دانشگاه­های ایتالیا در کنار دانشگاه برای خارجی­ها[6] وجود دارد) تقریباً زیاد است.

 مشارکت در شبکه های محلی، ملی و بین المللی

در سطح محلی: توافق­نامه­های جنسیتی سرزمینی بین استان، شهرداری­های ایالتی و اشخاص خصوصی که در زمینه سیاست­های جنسیتی به منظور پیاده ­سازی اقدامات کلیشه­ ای جنسیتی فعالیت می­کنند؛ شبکه RE.A.DY با هدف افزایش آگاهی جمعیت LGBTQI؛ شبکه همکاری شهر سیه­نا شامل چارچوب گسترده ارتباطات بین­ المللی (برلین، برمن، بوداپست، هلسینکی، پراگ، سویل و...)

[1] Porta Ovile

[2] Ravacciano / Vivaldi

[3] Viale Toselli

[4] Valle di Follonica

[5] Tuscany

[6] University for Foreginers

راه‎حل‌های طبیعت‌بنیان

راه­ حل طبیعت­ بنیان اجتماعی موجود

پیشنهاد نامزدی شهر سیه­ نا به عنوان پایتخت فرهنگی شهرهای اروپایی در سال 2019 که شامل" پروژه بازیگاه­ سبز" برای دربرگرفتن مناطق سبز می­باشد.

پروژه آموزش جامعه و دگرگونی اجتماعی که به طور ایده­ آل شامل تمامی علایق و سلیقه شهروندان می­شود (2015).

مشارکت شهرداری سیه­ نا در پروژه منطقه­ ای "کنتارتو"[1] برای جلوگیری، مقابله و خروج از پدیده قاچاق انسان.

 راه­ حل طبیعت ­بنیان مشارکتی موجود

اتحادیه "لمورا[2]" برای ارزش­گذاری، معرفت و حفاظت از دیوارهای سیه ­نا.

انجمنی برای نگهداری از زمین بسکتبال راواسیانو و باغ­های مجاور.

Conferenza Città Universitaria، مکان دائمی جلسات برای بحث، هماهنگی و بررسی جزئیات سیاست­ها و خدمات که توسط مؤسسه وابسته به شهرداری و شهروندان دارای تحصیلات عالیه به منظور پرورش دادن یکپارچگی جمعیت دانش­آموزی و بهبود کیفیت زندگی بسیاری از جوانان که هرسال سیه­ نا را به عنوان مکانی برای تحصیل انتخاب می­کنند، ترویج داده شده است.

 راه­ حل طبیعت­ بنیان موجود

منطقه توسکانی نزدیک 3 میلیون تا سال 2018 به پروژه "Centomila orti in Toscana" اختصاص داده است. شهر سیه­ نا در پروژه شناسایی مناطق عمومی محله سن مینیاتو[3] شرکت کرده است. این پروژه توسط معاون دفتر توسعه اقتصادی شهر ترقی داده شده است و به صورت فنی توسط دپارتمان قلمرو آماده شده است. همه ذینفعان این پروژه شهروندان بوده و پروژه در حال پیشرفت است.

پروژه بدون کربن برای پایش و بهبود انتشار گازهای گلخانه­ای توسط دانشگاه سیه­ نا.

[1] ConTartTo

[2] Le Mura

[3] San Miniato

کریدور سلامت

طرح کریدور سلامت برای اتصال مناطق شهری

 منطقه شناسایی شده با رویارویی با محلات موجود در دره فولونیکا شامل راواسیانو، ویوالدی و قسمتی از مرکز تاریخی معرفی می­شود. جمعیت بازخوانی شده محله تحت تأثیر منطقه سبز در حدود 2900 نفر است.

بازگردانی منطقه به سیه­ نا و چشم ­انداز جمعیتی به منظور فعالیت­های اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی می­باشد.

 

 سناریوی آینده و وضعیت اجتماعی مطلوب

ایجاد شمول اجتماعی: کاهش انزوا درمیان جمعیت سالخورده با استفاده از مهارت­های آن­ها که می­تواند به جمعیت جوان هدف پروژه منتقل شود. ایجاد شبکه فعل و انفعالات اجتماعی که می­تواند برای شمول اجتماعی و مرتبط ساختن منابع شهر از طریق راه­های دوچرخه­ سواری – پیاده­ روی مفید باشد.

 راه­ حل طبیعت­ بنیان اجتماعی

پروژه ANCI ( اتحادیه ملی شهرداری­های ایتالیا) در حوزه ­های شهری در سال 2016 ارائه گردید که به فعالیت­هایی که موجب بهبود کیفیت مناطق شهری دوباره استفاده شده، سازه­های ساختمانی، مدل­های رفاه شهری جدید، جابه­جایی پایدار و فعالیت­های فرهنگی و تحصیلی شده است، اختصاص یافته است.

پروژه "Operatori di strada" برای ترویج استفاده موضوعات خدماتی، ساکنان حقیقی مرکز شهر که در شرایط اجتماعی خاص بهایی پرداخت می­نمایند و اجتناب از شرایط تنزل زندگی یا کمپ موقت برای شهروندان و فراتر از آن.

 فرآیند مشارکت و ذینفعان بالقوه

دانشگاه سیه ­نا – باغ گیاه­شناسی، مناطق، دپارتمان اجتماعی شهر، طراحی مشترک برای فعالیت­هایی که در آن شمول اجتماعی برنامه ­ریزی شده است.

 راه‌حل طبیعت‌بنیان جدید

پروژه شامل مسیرهای پیاده و دوچرخه، مدارهای ورزشی در مناطق سبز می­باشد. این محدوده می­تواند به مسیرهای دوچرخه دیگر در طراحی و سیستم حمل­ونقل عمومی متصل شود تا استفاده از آن را همچنین برای محلات دیگر آسان­تر کند.