نووا گوریتسا
اسلوونی
معرفی منطقه

نوا گوریکا[1][NG]  با 33000 نفر جمعیت در اسلوونی واقع در مرز ایالتی با ایتالیا، یک شهر "دوقلو" گوریکا را تشکیل می­دهد. NG بعد از جنگ جهانی دوم به عنوان مرکز شهری جدید در یک زمین خالی ساخته شد.

منطقه پروژه محیطی است که در لبه جنوبی در کنار بستر رودخانه کورن در مرز با شهر ایتالیایی واقع شده است. این شهر برای چندین دهه به دلیل آلودگی رودخانه کورن جدا افتاده بود.


شناسایی مشکلات اجتماعی و زیست محیطی با داده ها

منطقه به لحاظ اجتماعی و فیزیکی تضعیف شده است. خطر سیل در رودخانه کورن وجود دارد.

روش­های مورد استفاده ناپایدار بودند: پوشش بستر رودخانه؛ ساخت ساختارهای نگهداری سیل؛ تغییر جریان طبیعی به فنی. هیچکدام راهکار کاملی برای مشکل آب به ارمغان نیاوردند.

رودخانه کورن تنها آبریز باز در منطقه شهری نووا گوریکا است و از این رو برای ادغام بهتر آن در زندگی شهری، تمرکز بر تاثیرات مرزی، بوده است.

 مشارکت در شبکه های محلی، ملی و بین المللی

نووا گریکا بزرگترین شهرداری در منطقه و به طور کلی در اسلوونی با مرکزیت شهر نووا گریکا است. این شهرداری با اجتماعات محلی و ایالات دیگر همکاری می­کند. محدوده منطقه­ای گوریزیا- نووا گریکا یک منطقه مرزی است که مرز رسمی در سال 2007 برداشته شده است. این منطقه زندگی شهری و کاری شامل 3 شهرداری می­باشد. گوریزیا (IT) ، نووا گریکا و سمپیتر (SI).

[1] Nova Gorica

راه‎حل‌های طبیعت‌بنیان

راه­ حل طبیعت­ بنیان اجتماعی موجود

مرکز ساختمان اجتماعی: ساختمان قبلا ترک شده با خدمات اجتماعی مختلف: پناهگاه؛ آمبولانس؛ "تحویل غذا برای افراد محروم اجتماعی"، مراقبت روزانه برای سلامت روان.

پروژه Cankarjevo: محله­ ی پر جمعیت که در دهه 1970 ساخته شده است. تحلیل و بررسی. طراحی مسکن و بهسازی.

باغبانی شهری: ایجاد انجمن/ باغ­های شهری. اولین باغ­های آزمایشی شهری در بخش شرقی شهر به عنوان پایلوت طراحی شده است که به منظور گسترش به بخش­های دیگر می­باشد.

 راه­ حل طبیعت­ بنیان مشارکتی موجود

بودجه مشارکتی

 برنامه ­ریزی صورت گرفته به این صورت است که 1٪ از بودجه سالانه را برای این هدف در مرحله «آزمایشی» به خود اختصاص داده است. چنین روشی اجازه می­دهد که بخشی از پول بودجه صرف تصمیماتی گردد که به طور مستقیم توسط ساکنین محلی گرفته می­شوند.

 راه‌حل طبیعت‌بنیان موجود
نووا گوریکا هیچ تجربه مستقیمی ندارد، اما برنامه­هایی برای راهکارهای عملی دارد:
- بازآفرینی رودخانه کورن به منظور ارتقاء آن به منطقه تفریحی ساحلی شهر، با استفاده از راه­حل­ های طبیعت­ بنیان هم­چنین به منظور حل مشکل سیل ؛
- اتصال منطقه به مسیرهای جدید دوچرخه­ سواری و پیاده ­روی در اطراف شهر، و به ارمغان آوردن منطقه میراث فرهنگی
- راه­ حل­ های طبیعت­ بنیان هم­چنین در طرح­های آینده برای ساختمان­های جدید برنامه­ ریزی شده در منطقه در نظر گرفته شده است.

کریدور سلامت

طرح کریدور سلامت برای اتصال مناطق شهری

نووا گوریکا و گوریزیا در حال حاضر 2 مقام محلی مختلف هستند، اگر چه از لحاظ تاریخی یکی بودند. راه­حل پیشنهادی در پی اتصال دو شهر از طریق رودخانه تاریخی، کورن، به عنوان کریدور سلامت برای ساکنان اسلوونی و ایتالیایی می­باشد.. این راه برای اتصال سایت­های فرهنگی از هر دو طرف مرز جهت آگاه کردن مردم از یک محیط سالم است. گفتگو بین دو فرهنگ متفاوت اما مشترک، فرصتی برای پیاده سازی راه‌حل طبیعت‌بنیان نوآورانه است.

 

 

 

 

سناریوی آینده و وضعیت اجتماعی مطلوب

راه‌حل طبیعت‌بنیان ممکن است وضعیت محلی را در دو روش متفاوت بهبود بخشد:

  1. افزایش امنیت سیل منطقه و کیفیت چشم­انداز آن.
  2. بهبود تحرک به / از گوریزیا قدیمی، ادغام اجتماعی بهتر، علی­رغم مرز اخیر.
  3. همچنین باید اظهار داشت که ارزش­گذاری منابع فرهنگی از طریق راه‌حل­های طبیعت‌بنیان نیز می­تواند زندگی فرهنگی دو شهر را افزایش دهد.

 راه­ حل طبیعت­ بنیان اجتماعی

شهرداری قبلا طرح­های مهمی را آغاز کرده است که می­توانند به آسانی با فعالیت­های این پروژه ادغام شوند.
فرایندهای مشارکتی و جلسات مشترک با ذینفعان برای ایجاد تعهد جدید در منطقه ضروری خواهد بود.

برنامه­ ریزی گوریزیا وGECT، در حال حاضر بسیار بر بهبود سلامت در امتداد مرز، به ویژه در مورد متحد شدن سیستم بهداشتی متمرکز می­باشد.

فرآیند مشارکت و ذینفعان بالقوه

تجارب مشارکتی در منطقه، همچنین توسط دانشگاه نووا گوریکا در پروژه­های مختلف (Gotawrama، SUSTCULT، و غیره) مورد آزمایش قرار گرفته است.

جنبش ­های اجتماعی در اسلوونی، به ویژه اگر مربوط به سلامت، امنیت و محیط زیست باشند، بسیار قوی هستند.

 راه‌حل طبیعت‌بنیان تکنولوژیکی جدید

با در نظر گرفتن مکان در منطقه رودخانه کورن، راه‌حل طبیعت‌بنیان باید تاثیر قوی از آب داشته باشد. رودخانه نیاز به بازآفرینی دارد تا به طور کامل از آلودگی پاک شود.

رویکرد اصلی مبتنی بر اکوسیستم می­تواند بصورت زیر باشد:

  1. زیرساخت سبز (GI)
  2. سازگاری مبتنی بر اکوسیستم (EbA)
  3. اقدامات حفظ آب طبیعی (NWRM) - این ممکن است شامل طیف وسیعی از راهکارها، از جمله بام­های سبز در بلوک­های ساختمانی اجتماعی می­باشد. تمام راه ­حل­ها از جمله بام­های سبز، برداشت آب باران، کاشی­های نفوذپذیر، سیستم­های زهکشی پایدار مورد استقبال قرار خواهند گرفت.